ALİ SÖZEN

ALİ SÖZEN

CEO

İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi, İşletme Mühendisliği Bölümü’nde aldığım lisans eğitiminin ardından Amerika Birleşik Devletleri Toledo Üniversitesi’nde finans alanında yüksek lisans yaptım. Kariyerime ABD’de MetLife şirketinde başladım. Ardından bir süre Kar Gıda’da Ürün Müdürü ve Inchcape Retrans’da Ticari Pazarlama Müdürü olarak görev yaptım.

1995 yılında Coca-Cola İçecek’te sırasıyla; Kilit Müşteri Yöneticisi ve Asya Satış Merkezi Müdürü pozisyonlarında çalıştım. Yaşar Holding’de Satış ve Dağıtımdan sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra Coca-Cola Nijerya’da Bölge Ticari Direktörü görevini yürüttüm. Ardından yine Yaşar Holding Gıda ve İçecek Grubu’nun başkanlığını üstlendim.

Yıldız Holding bünyesine 2011 yılında Gıda ve İçecek Grubu Başkan Yardımcısı olarak katıldım. 2013 yılının aralık ayından bu yana Grup Lactalis bünyesinde yer alan Ak Gıda’da CEO görevindeyim.

Sağlıklı yaşam ve spora önem veriyorum. Düzenli olarak tenis oynuyor ve kick boks savunma sporuyla ilgileniyorum. İçim Fit ve İçim Kefir Severek ve keyifle tükettiğim iki önemli ürünümüz.

İLHAN OĞUZ

İLHAN OĞUZ

Endüstriyel Direktör

Trakya Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümü mezunuyum. Yine aynı üniversitede aynı bölüm üzerine yüksek lisans yaptım. Sonrasında ise Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nde İşletme okudum.
1985 ile 1996 yılları arasında Tikveşli’de sırasıyla Üretim Mühendisi, Üretim Şefi ve Üretim Müdürü olarak çalıştım. 1996 ve 2001 yılları arasında Danone Türkiye’de sırasıyla Üretim Müdürü, Projeler Müdürü ve Üretim Tesisi Müdürü görevlerini yürüttüm. Sonrasında Ak Gıda’da sırasıyla Üretim Şefi, Üretim Müdürü, İşletme Müdürü ve Üretim Direktörü pozisyonlarında görev aldım. 2012 yılına kadar Proje ve Yatırım Direktörü olarak çalışmaya devam ettim ve 2 yıl süre ile Proje ve Ar-Ge Direktörü pozisyonunda görev aldım. 2014 yılında ise Endüstriyel Direktör olarak atandım ve halen bu pozisyonda görevime devam ediyorum.

Yoğun iş tempomdan vakit buldukça; balık tutmaktan, kültürel geziler yapmaktan, belgesel izlemekten, doğa yürüyüşleri yapmaktan ve yüzmekten keyif alıyorum.

İçim Labne, İçim Kaşar, İçim Ayran, İçim Kaymaklı Yoğurt, İçim Süzme Peynir, İçim Organik Süt, İçim Tereyağı ve İçim Kaymak dolabımdan hiç eksik olmayan en sevdiğim İçim ürünleri.

EBRU ÜSTÜN UTKU

EBRU ÜSTÜN UTKU

Pazarlama Direktörü

Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü mezunuyum. Kariyerime 2002 yılında Marka Müdürü olarak Evyap’ta başladım. Ardından geçiş yaptığım Eti Gıda’da 2005–2023 yılları arasında sırasıyla Ürün Müdürü, Kategori Pazarlama Müdürü, Uluslararası Pazarlama Müdürü, Kategori Geliştirme & Pazarlama Direktörü ve Kıdemli Dijital Pazarlama&Medya Direktörü olarak çalıştım. 2023 yılı sonunda Pazarlama Direktörü olarak Ak Gıda’ya katıldım.

Tüketici davranışlarını anlayarak; her gün daha yeni, daha farklı ürünler geliştirmek için çabalayan çevik ve tutkulu bir ekibin içinde olmaktan mutluluk duyuyorum. Mesleğini severek yapan genç pazarlamacılar yetiştirmek en büyük arzum.

Fırsat bulduğum her boşluğu edebiyat ve sinemayla geçiriyorum. Yeni yazarlar ve yönetmenler keşfederek, okuduklarım izlediklerim hakkında amatör yorumlar yazmaya çabalıyorum.
Ürünlerimiz arasında favorilerim İçim Labne, İçim Süzme Yoğurt ve İçim Rahat Süt.

ERKAN GÜNGÖR

ERKAN GÜNGÖR

İnsan Kaynakları Direktörü

Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden mezun oldum ve ardından aynı bölümde yüksek lisans eğitimimi tamamladım.
22 yılı aşkın süredir İnsan Kaynakları alanında çalışıyorum. 12 yıl Alarko’da çalıştıktan sonra, Coca-Cola İçecek’in Uluslararası Operasyonlar bölümünde, Ortadoğu, Orta Asya ve Pakistan’dan (toplam 9 ülkeden) sorumlu İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak görev yaptım. Ardından Yıldız Holding Gıda Grubunda İnsan Kaynakları Grup Direktörü olarak; Türkiye, Romanya, Mısır, Suudi Arabistan, Pakistan ve Kazakistan’daki 16 farklı şirketin insan kaynakları süreçlerine liderlik ettim. 2015 yılından beri Ak Gıda’da İnsan Kaynakları Direktörü olarak çalışıyorum.

Lisans ve yüksek lisans eğitimlerimin yanı sıra, İstanbul Üniversitesi İnsan Kaynakları Programı, Falconburry HR Executives’ Mini MBA gibi insan kaynakları ile ilgili çeşitli eğitim ve programlara katıldım. İlgi alanlarımın başında, makro ekonomi, yetenek yönetimi, liderlik gelişimi ve kültürel farklılıkların yönetimi konuları geliyor.
Kendimi, öğrenmeye ve yeniliklere açık biri olarak tarif ediyorum. Motor sporları ve dünya mutfağından lezzetler ile yakından ilgilenirim. Ürettiğimiz ürünler arasında favorim, bana her daim serinlik veren İçim Ayran.

Ak Gıda’daki işimin en sevdiğim yanı, her görüşe ve her fikre değer vermemiz ve hızlı karar alarak bunları aynı hızla hayata geçirmemizdir.

BAŞAR HAMAMCI

BAŞAR HAMAMCI

Ülke Satış Direktörü

İstanbul Bilgi Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümünden mezun oldum. 19 yıllık kariyer yolcuğumda farklı satış rollerinde çalıştım. Kariyer hayatıma Danone Türkiye’de başladıktan sonra Yıldız Holding’de İhracat departmanında Avrupa ve Afrika Bölgeden Sorumlu Satış Yöneticisi olarak görev yaptım. 2010 yılında Ak Gıda ailesine katıldım. Ak Gıda’da sırasıyla Satış Müdürü, Grup Satış Müdürü ve Modern Kanal Direktörlüğü pozisyonlarında çalıştım. Kasım 2022’den bu yana Markalı Ürünler Türkiye Satış Direktörü olarak görev yapıyorum.

Odağıma aldığım konuların başında takım çalışması ve yüksek performanslı ekip yönetimi geliyor. Ak Gıda’nın en sevdiğim yanı uzman ve çevik bir ekipten oluşması. Ak Gıda’da çalışmanın her anımıza lezzet kattığını düşünüyorum.

En büyük tutkum tenis. Yaklaşık 25 yıldır düzenli olarak tenis oynuyorum. Seyahat etmekten, müzikten ve sinemadan keyif alıyorum. Favori ürünlerim ise İçim Kaşar, İçim Kefir ve Président Krem Peynir‘dir.

AYSU AYTEMÜR

AYSU AYTEMÜR

Yönetim Kontrol Direktörü

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunuyum. Kariyerime 2002 yılında TEB Yatırım’da Sermaye Analisti olarak başladım. Ardından 2003-2005 yılları arasında Borusan Otomotiv’de E-Ticaret Uzmanı ve 2005-2008 yılları arasında Danone Türkiye’de sırasıyla Tedarik Zinciri Uzmanı ve Pazarlama ve Yapısal Kontrolör olarak çalıştım.
İş hayatıma 2008 – 2012 yılları arasında Johnson Diversey’de İş Kontrolörü ve ardından 2012-2018 yılları arasında Coca-Cola İçecek’te sırasıyla Finansal Analiz ve Planlama Müdürü ve Finans Müdürü olarak devam ettim. 2018 – 2020 yılları arasında Dino Dog Club köpek oteli ve aktivite kulübünün kurucu ortakları arasında yer alarak kendi işimi yapmaya başladım. Ardından 2020’de kurumsal hayata dönerek 2020- 2023 yılları arasında Getir’de Finans Direktörü görevini üstlendim. 2023 Şubat ayından bu yana Ak Gıda’da Yönetim Kontrol Direktörü olarak görevimi sürdürüyorum.
Ak Gıda’da Yönetim Kontrol Direktörü olarak yöneticilerin, hedeflerini gerçekleştirirken daha fazla verimlilik elde etmelerine destek olmaktan mutluluk duyuyorum. Şirketin performansını optimize etmek üzere daha iyi sonuçlar için daha az kaynak kullanarak çalışmak en büyük motivasyonum.
Spor yapmayı, doğada vakit geçirmeyi ve seyahat etmeyi çok seviyorum.
Ürünlerimiz arasında favorilerim İçim Labne ve İçim Dolcia Çikolatalı Puding.

RECEP ATEŞ

RECEP ATEŞ

Süt Alım Direktörü

Trakya Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Aynı üniversitede yüksek lisans yapmış olup akabinde Sakarya Üniversitesinde MBA programını bitirdim. İş hayatıma Tikveşli’de başladım. 1998 yılında Danone firmasının Tikveşli’yi satın alması ile üretim şefi olarak çalışmaya devam ettim. 2001 yılı eylül ayından itibaren Ak Gıda’da çalışmaktayım. Üretim Mühendisi, Üretim Şefi, Lokasyon Üretim Tesisi Müdürlüğü pozisyonlarında çalıştıktan sonra 2014 yılı mart ayından bu yana Süt Alım Direktörü olarak çalışmaktayım. Sektörün en büyük firmasında çalışmaktan büyük keyif almaktayım. Grup Lactalis süreci ile beraber global deneyimler ve tecrübeler ile oldukça dinamik bir ortamda iş süreçlerimizi geliştirmeyi hedefliyoruz.
Futbol oynamayı, yürüyüş yapmayı ve yüzmeyi seviyorum. Ürettiğimiz ürünlerden İçim Ayran ve İçim Fit Çikolatalı severek tükettiğim favori ürünlerimdir.

ÖMER MURAT GÜMÜŞDAĞ

ÖMER MURAT GÜMÜŞDAĞ

Ülke Kalite Direktörü

Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünden mezun olduktan sonra 1998 yılında Pınar Süt firmasında Üretim Mühendisi olarak iş hayatıma başladım. 2000 yılında Ak Gıda Ailesine katıldım ve 19 yıl boyunca üretimin farklı pozisyonlarında görev aldım. 2007 yılında Karaman Üretim Tesisi’nin açılmasıyla burada Üretim Tesisi Yöneticisi olarak görevlendirildim. 2012 yılında tekrar Pamukova (Sakarya) Üretim Tesisi’ne dönerek Üretim Müdürlüğü, Üretim Direktörlüğü ve Fabrika Direktörlüğü pozisyonlarında bulundum.
2019 Ağustos ayında Grup Lactalis Güney Afrika Endüstriyel Direktörlüğü görevine atandım. 10 ay boyunca yurt dışında, farklı bir organizasyonda tüm fabrikaların yönetiminden, Ülke Kalite ve Yatırım birimlerinden sorumlu olarak çalışmak çok büyük bir deneyimdi. Haziran 2020 itibariyle ise Ak Gıda’da Ülke Kalite Direktörlüğü görevini yürütmekteyim.
Bahçe işleriyle uğraşmaktan keyif alıyorum. Pamukova Üretim Tesisi’mizin yakınında küçük bir bahçem var ve yoğun bir iş gününden sonra burada vakit geçirmek benim için büyük bir mutluluk ve huzur kaynağı. Hem doğayı ve hem de doğada gezmeyi, vakit geçirmeyi seviyorum.
Ürettiğimiz birbirinden lezzeti ürünlerimiz içinde favorim ise İçim Labne’dir.

SİNEM SÖKMEN PALTA

SİNEM SÖKMEN PALTA

Satınalma Direktörü

Lisansımı Kocaeli Üniversitesi Makine Mühendisliği’nde tamamladım. Daha sonra Gebze Teknoloji Enstitüsü İşletme Fakültesi’nde yüksek lisans yaptım.

Kariyerime 2003 yılında E.C.A’da Satınalma Mühendisi olarak başladım. Ardından 2005-2007 yılları arasında Procter & Gamble’da Kıdemli Satınalma Uzmanı olarak çalıştım.

İş hayatıma 2007-2012 yılları arasında Coca-Cola İçecek’te Satınalma Yöneticisi olarak devam ettim. Daha sonra Danone Türkiye’de sırasıyla Grup Satınalma Müdürü ve Grup Satınalma Proje Koordinatörü olarak görev aldım. 2021 yılından bu yana Ak Gıda’da Satınalma Direktörü olarak görevimi sürdürüyorum. Bana göre Ak Gıdalı olmak; çevik olmak, durumsallığa göre yeni bakış açıları geliştirmek, her gün yeniden öğrenmek ve değişimi beklemeden değişmek demek. Sahip olduğumuz güçlü organizasyonumuzla, tüketicilerimize her gün kaliteli ve lezzetli ürünler ulaştırmak için çalışmak en büyük motivasyonum.

Seyahat etmeyi, lokal tatları keşfetmeyi ve yeni insanlarla tanışmayı seviyorum.

Evimizin favori ürünleri Président Cheddar, İçim Organik Süt, Mini Peynir Topları ve soframızın her daim vazgeçilmezi İçim Labne.

SAİT UÇMAN

SAİT UÇMAN

Mali İşler Direktörü

Beykent Üniversitesi Matematik Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü burslu olarak tamamladım. Daha sonra Amerika’da Quinnipiac University’de işletme üzerine yüksek lisans (MBA) yaptım. Amerika’da Finansal Analist olarak 2 yıl çalıştıktan sonra Türkiye’ye geri döndüm ve Mondelez International’da Finansal Planlama İş Ortağı olarak işe başladım. Sırasıyla Finansal Planlama ve Finansal Raporlama görevlerinde bulunduktan sonra Dubai’de, Doğu Avrupa ve Orta Doğu’dan Sorumlu Finansal Planlama Müdürü olarak göreve atandım. 1 yıl sonra Türkiye’ye geri döndüm ve Doğu Avrupa ve Orta Doğu’dan sorumlu Endüstriyel Kontrolör olarak çalışmaya başladım. Ardından GlaxoSmithKline’da Tüketici Sağlığı Birimi’nde Finans Direktörü rolüne vekalet ettim. Ekim 2017’de ise Yönetim Kontrol Direktörü olarak Ak Gıda’ya katıldım. Halen Ak Gıda’da 2022 yılında atandığım Mali İşler Direktörü görevini yürütüyorum.

Grup Lactalis’ten gelen bilgi birikim ile lokal yönetimin çok iyi bir sinerji ile harmanlandığını düşünüyorum. Mali İşler Direktörü olarak, bu güçlü ve proaktif yönetimin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyorum. Yelkencilik ve su sporları ile ilgileniyorum. Ürünlerimiz arasındaki favorim ise İçim Fit Kahveli.

MEHMET BELGEN

MEHMET BELGEN

Dijital ve Bilgi Teknolojileri Direktörü

FMV Işık Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunuyum. Kariyerime Yazılım Geliştirme Mühendisi olarak başlayıp, daha sonra Mynet şirketinde uzun yıllar çeşitli pozisyonlarda bilgi teknolojileri alanında çalıştım. Ardından İyzico ödeme ve elektronik para hizmetleri şirketinde Altyapı, Sistem, Network, Güvenlik, Yazılım ve Big Data Müdürü olarak görev aldıktan sonra 2017 yılı itibarıyla Ak Gıda bünyesine katıldım. Ak Gıda’da son olarak Dijital ve Bilgi Teknolojileri Direktörlüğü görevini sürdürüyorum.

Ak Gıda ve Grup Lactalis kültüründe başarının anahtarının; yenilikçi düşünceye, çalışanlara verilen değer ile teknolojileri üreten, geliştiren ve kullanan insan kaynağı olduğuna inanıyorum.

Düzenli olarak kick boks yapmayı ve fırsat buldukça basketbol oynamayı seviyorum. Ürünlerimiz arasında favorilerim; İçim Fit ile Gouda, Cheddar ve Kaşar çeşitlerinden oluşan Président peynirlerimiz.

İlke Özenç

İlke Özenç

Hukuk İşleri Müdürü

Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni tam burslu olarak tamamladım. Mezuniyetime kadar olan dönemde farklı hukuk büroları ve kurumsal şirketlerde uzun ve kısa dönemli stajlar yaptım. Uluslararası bir hukuk bürosu olan Gide Loyrette Nouel’in Türkiye ofisinde 6 seneye yakın bir süre avukat olarak çok sayıda yerli ve yabancı müvekkile hizmet verdim. Kariyerimin hukuk bürosu dönemini tamamladıktan sonra ikinci el otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Carvak bünyesindeki hukuk ekibinin bir üyesi olarak Legal Counsel pozisyonunda çalıştım.

Eylül 2022 tarihinden bu yana Ak Gıda bünyesinde Hukuk İşleri Müdürü olarak görev yapmaktayım. Ak Gıda’nın iş süreçlerinde hukuki çözümler sağlamaktan ve ekiplerimize ihtiyaç duydukları noktalarda hukuki danışmanlık vermekten büyük mutluluk duyuyorum.

Doğayla temas ettiğim ve hayvanlarla iletişim içinde kalabildiğim her türlü aktiviteden keyif alıyorum. Özellikle köpeğim Mamba’yla oynamayı çok seviyorum.Sıkı bir Formula 1 takipçisiyim ve tenis oynuyorum.

Ürünlerimiz her sofraya çok yakışıyor ama ben en çok kahvaltılarımda seviyorum. Bu yüzden Président Kaşar Peyniri ve İçim Rahat Laktozsuz Süt vazgeçilmezlerim.

MUSTAFA DEVECİ

MUSTAFA DEVECİ

Tedarik Zinciri Direktörü

İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Mühendislik Yönetimi bölümünde yüksek lisans eğitimi aldım. Kariyerime 1997 yılında Koç Sistem’de İş Analisti olarak başladım. Ardından Probil IT şirketinde Proje ve Sözleşme Uygulama Müdürü olarak çalıştım. 2005 yılında bünyesine katıldığım Danone’un Türkiye ve Japonya operasyonlarında uzun yıllar finans, tedarik zinciri ve satınalma alanlarında üst düzey pozisyonlarda görev aldım. 2023 yılında Tedarik Zinciri Direktörü olarak Ak Gıda’ya katıldım.

İş hayatımda en büyük motivasyonum, şirketin büyümesine doğrudan katkı sağlayan projeleri gerçekleştirebildiğim bir çalışma ortamına sahip olmak.

Boş zamanlarımda kayak yapmaktan, orman ve dağ yürüyüşüne çıkmaktan ve evde tadilat yapmaktan hoşlanıyorum. Ürünlerimiz arasında favorilerim İçim Kefir ve Président Cheddar peyniri.

TOLGA HİSARLIOĞLU

TOLGA HİSARLIOĞLU

Ticaret Direktörü

Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Ak Gıda’dan önce Procter & Gamble’ın Türkiye, Orta Doğu ve Afrika organizasyonlarında gıda, temizlik, sağlık gibi kategorilerde farklı satış ve ticari pazarlama görevleri aldım. 2015 yılından beri Ak Gıda’da Ticaret Direktörü olarak çalışmaktayım. İnsanlara faydalı ürünler sağlayan lider bir organizasyonun, Ak Gıda ve Grup Lactalis’in bir parçası olmaktan gurur duyuyorum.

DEFNE BALİ

DEFNE BALİ

Kurumsal İletişim Müdürü

Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra lisansımı Boğaziçi Üniversitesi Tarih bölümünde tamamladım. Kanal D’de haber muhabiri olarak başlayan basın maceram boyunca 2000-2005 yılları arasında CNNTürk’te ekonomi muhabirliği yaparak ekonomi ve finans konularında uzmanlık kazandım. Basındaki sekiz yıllık deneyimimin ardından Global Hill&Knowlton’da Medya Direktörü olarak halkla ilişkiler sektörüne geçiş yaptım. Daha sonra Turkcell’in Kurumsal İletişim departmanı bünyesinde Finansal ve Uluslararası Basın İlişkileri Müdürü olarak görev aldım. Ardından Borusan Holding’de Kurumsal İletişim Birim Müdürü, HSBC Türkiye’nin Kurumsal İletişim fonksiyonunda Kıdemli Müdür ve SCC İletişim bünyesinde İletişim Danışmanı sorumluluklarını üstlendim.
Ak Gıda’da Kurumsal İletişim Müdürü olarak görev yapıyorum. Şirketimizin çevik ve yenilikçi yaklaşımı doğrultusunda iletişim stratejisinin kurgulanıp uygulanmasından büyük keyif ve heyecan duyuyorum.
Bulduğum her fırsatta ormanda ve Boğaz’da uzun yürüyüşler yapıyorum. Doğa ve hayvanlarla iç içe olduğum zamanlar çok mutlu oluyorum. Başta kedimiz Milu olmak üzere bütün kediler favorim. Temel yelken eğitimi alarak kapıldığım yelken tutkumu biraz daha uzmanlaşarak sürdürebilmeyi hedefliyorum.
Ürünlerimizden İçim Kefir, İçim Rahat Laktozsuz Süt ve İçim Labne en beğendiklerim. Artık iddialı olmaya başladığım San Sebastian cheesecake yorumumun ana malzemesi olarak favorim İçim Taze Peynir.