Ak Gıda | Management

ALI SOZEN

İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi, İşletme Mühendisliği Bölümü’nde aldığım lisans eğitiminin ardından Amerika Birleşik Devletleri Toledo Üniversitesi’nde finans alanında yüksek lisans yaptım. Kariyerime ABD’de MetLife şirketinde başladım. Ardından bir süre Kar Gıda’da ürün müdürü ve Inchcape Retrans’da ticari pazarlama müdürü olarak görev yaptım.

1995 yılında Coca-Cola İçecek’te sırasıyla; kilit müşteri yöneticisi ve Asya satış merkezi müdürü pozisyonlarında çalıştım. Yaşar Holding’de satış ve dağıtımdan sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra Coca-Cola Nijerya’da bölge ticari direktörü görevini yürüttüm. Ardından yine Yaşar Holding Gıda ve İçecek Grubu’nun başkanlığını üstlendim.

Yıldız Holding bünyesine 2011 yılında gıda ve içecek grubu başkan yardımcısı olarak katıldım. 2013 yılının aralık ayından bu yana Grup Lactalis bünyesinde yer alan Ak Gıda’da CEO görevindeyim.

Sağlıklı yaşam ve spora önem veriyorum. Düzenli olarak tenis oynuyor ve kick boks savunma sporuyla ilgileniyorum. İçim Fit ve İçim Kefir Severek ve keyifle tükettiğim iki önemli ürünümüz.

Ali Sözen
SENAY AVCU

1998 de Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliğinden mezun olduktan sonra Sarten Ambalaj şirketinde Kalite, R&D ve Üretim departmanlarında farklı seviye ve fonksiyonlarda 7 yıl çalıştım. Son 2 yılımda tüm fabrikalardan sorumlu Kalite Direktörü olarak görev yaptım.

2005 yılında Unilever ailesine katıldım. İlk 3 yılımda Algida fabrikasında R&D departmanında ambalaj ve ürün geliştirme operasyonlarını yönettim. Daha sonra dondurma kategorisinden Gıda ve İçecek kategorisine geçerek 2008 ve 2014 yılları arasında Knorr&Lipton fabrikasında Kalite Müdürlüğü yaptım. Akabinde Unilever Global Kalite ekibine katıldım, 2014-2017 yılları arasında Asya, Afrika, Ortadoğu bölgelerinden sorumlu Kalite Müdürü olarak çalıştım. Global Kalite Organizasyonu olarak Unilever’ in tüm kıtalardaki fabrika ve fonksiyonlarında uygulanmak üzere kalite sistemlerini tasarladık ve tüm dünya genelinde yaygınlaştırdık.

2017 Ekim ayından beri Ak Gıda’da Türkiye Kalite Grup Müdürü olarak tedarikten tüketiciye uzanan tüm zincirde kalitenin sağlanması, geliştirilmesi ve ürünler ile ilgili yasal süreçlerin takibinden sorumluyum.

Ak Gıda’da çalışmanın en keyif veren yönü; yenilikçi ve dinamik bir yapıda hem global hem de lokal ekiplerle yakından çalışarak Lactalis uzmanlığını lokal operasyonlarımıza taşımak ve şirket için katma değer yaratan sonuçlara imza atıyor olmak.

Farklı ülkeler ve kültürleri tanımaktan büyük zevk alırım, o yüzden seyahat etmeyi, doğa yürüyüşlerini, yüzmeyi, bisiklet ve kayak yapmayı seviyorum. İçim Çilekli Kefir ve İçim Süzme Peynir en çok tükettiğim ürünlerimizden.

Şenay Avcu
ILHAN OGUZ

Trakya Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümü mezunuyum, sonrasında yine aynı üniversitede aynı bölüm üzerine yüksek lisans yaptım. Sonrasında ise Anadolu Üniversitesinde AÖF işletme okudum. Bugüne kadar sırasıyla Tikveşli Süt Fab. A.Ş.’de üretim mühendisi, şefi ve müdürü olarak 1985 ile 1996 yıllarında çalıştım.

1996 – 2001 yılları arasında, Türkiye Danone’de üretim müdürü, projeler müdürü ve fabrika müdürü olarak çalıştım. Sonrasında Ak Gıda’da üretim şefi, üretim müdürü, işletme müdürü ve üretim direktörü pozisyonlarında görev aldım. 2012 yılına kadar proje ve yatırım direktörü olarak çalışmaya devam ettim ve 2 yıl süre ile proje ve arge direktörü pozisyonunda görev aldım. 2014 yılı itibariyle ise hala çalışmakta olduğum endüstriyel direktör pozisyonunda görev almaya devam ediyorum.

Yoğun iş tempomdan vakit buldukça; balık tutmaktan, kültürel geziler yapmaktan, belgesel izlemekten, doğa yürüyüşleri yapmaktan ve yüzmekten keyif alıyorum.

İçim Labne, İçim Kaşar, İçim Ayran, İçim Kaymaklı Yoğurt, İçim Süzme Peynir, İçim Organik Süt, İçim Tereyağı ve İçim Kaymak dolabımdan hiç eksik olmayan en sevdiğim İçim ürünleri.

İlhan Oğuz
MEHMET YILMAZ

İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat Fakültesi mezunuyum. George Washington Üniversitesi’nde katıldığım yüksek lisans programından sonra, iş hayatına zincir mağazalar sorumlusu olarak, Unilever’de başladım. Daha sonra görevime, yine Unilever’de, Lipton Türkiye ürün Müdürü olarak devam ettim. İleriki yıllarda kariyerim hem Coca-Cola Company de hem de Unilever’de Orta Asya ve Kafkaslar’dan sorumlu içecek ürün müdürü ve pazarlama müdürü olarak sürdürdüm. Yaklaşık 5 yıl kadar ise, kendi kurduğum ve Türkiye’nin lider hızlı tüketim şirketlerinden Unilever, Pepsi Cola, Tat ve SEK’in dağıtımını yapan Kare Pazarlama’nın Genel Müdürlüğünü yaptım. Sonrasında Orta doğunu lider içecek üreticisi olan Aujan Industires’te körfez ülkelerinden ve Güney Asya’dan sorumlu bölge direktörü olarak, 5 yıl Dubai merkezli olarak çalışarak önemli bir çalışma tecrübesi daha edindim. Türkiye’ye döndükten sonra ise Yıldız Holding ile Avrupa’nın lider meyve suyu üreticisi Eckes ortaklığı olan Yıldız Granin’nin Genel Müdürlüğünü yaptıktan sonra, yine Türkiye’nin en büyük Basım ve Kırtasiye şirketlerinin sahibi olan Umur Gurubu’nda, Kırtasiyeden sorumlu Genel Müdür olarak 5 yıl çalıştım.

Satış ve pazarlama alanlarında sahip olduğum tecrübemi, Grup Lactalis-Ak Gıda Türkiye Satış Direktörü olarak uluslararası bir şirkette, süt ve sütlü ürünler gibi hızlı büyüyen ve insan sağlığına faydalı bir kategorideki, lider bir kurum ile kullanabilme fırsatını yakaladığım için çok mutluyum.

Spor olarak dağ bisikleti ve kış sezonunda ise snowboard yapmaktan keyfi alıyorum. İçim Kaymaklı Tava Yoğurt en severek tükettiğim ürünümüz.

Mehmet Yılmaz
BURHAN OZMEN

İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme bölümü mezunuyum. Üniversite sonrasında bir şirketin tüm iç işleyişini ve süreçlerini öğrenme merakı ile Yıldız Holding İç Denetim departmanında işe başladım. Sonrasında, Nissin Yıldız JVde Mali İşler Müdürü olarak hem şirketin mali işler yapısını yeniden dizayn etme hem de Japon yöneticilerle birlikte farklı bir kültürde çalışma şansı yakaladım. 2013 Ocak’tan beri Grup Lactalis-Ak Gıda’da önce Mali İşler Müdürü sonrasında, Mali İşler Direktörü olarak çalışıyorum. Şirketin aynı anda yapılan halka arz ve satış sürecini kariyerimdeki önemli köşe taşlarından bir tanesi olarak tanımlıyorum. Ak Gıda’yı her zaman büyük bir okul ve kütüphane olarak tanımlamışımdır. Ak Gıda bünyesinde düşünüp de yapamayacağınız, sorup da ulaşamayacağınız hiçbir bilgi yoktur.

Kitap okuyarak yeni bilgiler öğrenmek, bilim kurgu filmleri izlemek, ahşap oyuncak yapmak ve bahçe işleri ile uğraşmaktan büyük keyif alıyorum.

Burhan Özmen
SAIT UCMAN

Beykent Üniversitesi Matematik Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü burslu olarak tamamladım. Daha sonra Amerika’da Quinnipiac University’de işletme üzerine yüksek lisans (MBA) yaptım. Amerika’da Finansal Analist olarak 2 yıl çalıştıktan sonra Türkiye’ye geri döndüm ve Mondelez International’da Finansal Planlama İş Ortağı olarak işe başladım. Sırasıyla finansal planlama, finansal raporlama görevlerinde bulunduktan sonra Dubai’de, Doğu Avrupa ve Orta Doğu’dan sorumlu Finansal Planlama Müdürü olarak göreve atandım. 1 yıl sonra Türkiye’ye geri döndüm ve Doğu Avrupa ve Orta Doğu’dan sorumlu Endüstriyel Kontrolör olarak çalışmaya başladım. Ak Gıda’ya 2017 ekim ayında Yönetim Kontrol Direktörü olarak katılmadan önce GlaxoSmithKline’da Tüketici Sağlığı Biriminde Finans Direktörü rolüne vekalet ediyordum.

Grup Lactalis’ten gelen bilgi birikim ile lokal yönetimin çok iyi bir sinerji ile harmanlandığını düşünüyorum. Yönetim Kontrol Direktörü olarak, bu güçlü ve proaktif yönetimin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyorum. Yelkencilik ve su sporları ile ilgileniyorum. Ürünlerimiz arasındaki favorim ise İçim Fit Kahveli.

Sait Uçman
ERKAN GUNGOR

Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden mezun oldum, ardından aynı bölümde yüksek lisans eğitimimi tamamladım. 22 yılı aşkın süredir İnsan Kaynakları alanında çalışıyorum. 12 yıl Alarko’da çalıştıktan sonra, Coca-Cola İçecek’in Uluslararası Operasyonlar bölümünde, Ortadoğu, Orta Asya ve Pakistan’dan (toplam 9 ülkeden) sorumlu İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak görev yaptım. Ardından Yıldız Holding Gıda Grubunda İnsan Kaynakları Grup Direktörü olarak, Türkiye, Romanya, Mısır, Suudi Arabistan, Pakistan ve Kazakistan’daki 16 farklı şirketin insan kaynakları süreçlerine liderlik ettim. 2015 yılından beri Ak Gıda’da İnsan Kaynakları Direktörü olarak çalışıyorum.

Lisans ve yüksek lisans eğitimlerimin yansıra, İstanbul Üniversitesi İnsan Kaynakları Programı, Falconburry HR Executives' Mini MBA gibi insan kaynakları ile ilgili çeşitli eğitim ve programlara katıldım. İlgi alanlarımın başında, makro ekonomi, yetenek yönetimi, liderlik gelişimi ve kültürel farklılıkların yönetimi konuları geliyor. Kendimi, öğrenmeye ve yeniliklere açık biri olarak tarif ediyorum. Motor sporları ve dünya mutfağından lezzetler ile yakından ilgilenirim. Ürettiğimiz ürünler arasında en favori ürünümüz, bana her daim serinlik veren İçim Ayran.

Ak Gıda’daki işimin en sevdiğim yanı, her görüşe ve her fikre değer vermemiz ve hızlı karar alarak bunları aynı hızla hayata geçirmemizdir.

Erkan Güngör
TOLGA HISARLIOGLU

Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Ak Gıda’dan önce Procter & Gamble’ın Türkiye, Orta Doğu ve Afrika organizasyonlarında gıda, temizlik, sağlık gibi kategorilerde farklı satış ve ticari pazarlama görevleri aldım. 2015 yılından beri Ak Gıda'da Ticaret Direktörü olarak çalışmaktayım. Ak Gıda ve Grup Lactalis’in insanlara faydalı ürünler sağlayan lider organizasyonun bir parçası olmaktan gurur duyuyorum.

Tolga Hisarlıoğlu
LEVENT OZCAN

Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Danone Tikveşli firmasında 8 sene boyunca Satınalmanın tüm birimlerinde çalıştım. Bu arada Boğaziçi Üniversitesi’nde Executive MBA eğitimimi tamamladım. Sonrasında gazlı içecek sektörüne adım atarak Coca-Cola İçecek şirketinde 5 sene boyunca Türkiye, Ortadoğu, Orta Asya ve Pakistan bölgelerinin Stratejik Satınalma sorumluluğunu üstlendim. Bu süreçte farklı kültürler ile çalışmak çok büyük bir keyif oldu ve vizyonumun gelişmesine katkı sağladı. 2017’nin Temmuz ayında Satınalma Direktörü olarak Ak Gıda’daki görevime başlayarak süt sektörüne geri döndüm. Ekibim ile şirketimizin sürdürülebilir büyümesi ve tüketicilerimize en kaliteli ve lezzetli ürünleri sunmak hedefi doğrultusunda satınalma stratejilerinin belirlenmesi ve uygulanmasından sorumluyum.

Ak Gıda şu ana kadar çalıştığım en çevik ve hızlı şirket diyebilirim. Şartların çok hızlı değiştiği günümüz dünyasında böyle bir şirkette çalışmak ve çalışma arkadaşlarım ile bu değişimi yaşamak çok keyifli.

Doğa ile iç içe olmayı seviyorum, bisiklete binmek, kayak yapmak ve mağaracılık hobilerim arasında. En çok İçim Dolcia Çikolatalı ve İçim Rahat Laktozsuz sütü tercih ediyorum.

Levent Özcan
CAGRI CALISIR

Marmara Üniversitesi, İngilizce Endüstri Mühendisliği mezunuyum. Sonrasında, Arkansas State Universitesi’nde Finans ağırlıklı İşletme Master’ımı burslu olarak tamamladım. Bugüne kadar sırasıyla; FMCG ve kimya alanında lider ve global Mey İçki, British American Tobacco, DHL Supply Chain, ve Clariant Kimyasal Maddeler firmalarında, Tedarik Zinciri alanlarında Planlama, Lojistik ve İthalat & İhracat Müdürlük/Direktörlük pozisyonlarında bulundum. Ortadoğu, Türkiye ve Afrika Bölgesi yöneticiliği yaptım. 2018 yılı şubat ayından beri Ak Gıda’da Tedarik Zinciri Direktörü olarak çalışmaktayım. Ak Gıda’nın Grup Lactalis’ten beslenen global dünyasının ve başarı hikayelerinin parçası olmaktan ve ona değer katmaktan mutlu ve gururluyum. En büyük hobim koleksiyonculuk ve araştırma yazıları yazarak, geleceğe bir şeyler bırakmak... İçim Pastorize Çikolatalı Süt’ümüz en sevdiğim ürünümüz.

Çağrı Çalışır
RECEP ATES

Trakya Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Aynı üniversitede yüksek lisans yapmış olup akabinde Sakarya Üniversitesinde MBA programını bitirdim. İş hayatıma Tikveşli Sanayi’de başladım. 1998 yılında Danone firmasının Tikveşli’yi satınalması ile üretim şefi olarak çalışmaya devam ettim. 2001 yılı Eylül ayından itibaren Ak Gıda’da çalışmaktayım. Üretim mühendisi, üretim şefi, lokasyon fabrika müdürlüğü pozisyonlarında çalıştıktan sonra 2014 yılı mart ayından bu yana Süt Alım direktörü olarak çalışmaktayım. Sektörün en büyük firmasında çalışmaktan büyük keyif almaktayım. Grup Lactalis süreci ile beraber global deneyimler ve tecrübeler ile oldukça dinamik bir ortamda iş süreçlerimizi geliştirmeyi hedefliyoruz.

Futbol oynamayı, yürüyüş yapmayı ve yüzmeyi seviyorum. Ürettiğimiz ürünlerden İçim Ayran ve İçim Fit çikolatalı severek tükettiğim favori ürünlerimdir.

Recep Ateş
AK GIDA BY NUMBERS

Türkiye’nin en geniş coğrafyasından süt toplayan Ak Gıda, her damla sütü, 3 farklı kalite noktasında 16 ayrı testten geçirerek onay süreçlerinin tamamlanmasının ardından fabrikalarda işleme alıyor...

LEARN MORE
GROUPE LACTALIS

Lactalis Grubu 1933 yılında André Besnier tarafından kuruldu. İlk aşamada sınırlı sayıda Kamember Peyniri elle üretilmekteydi. 1967’de yıllık süt üretimi 110 milyon litreye ulaştı, 1976’da Çalışan sayısı 2000 oldu. Şu an dünyanın en büyük 15. gıda şirketi olma özelliğine sahiptir.

LEARN MORE
İçim İçim Rahat İçim İçimino İçim Dolcia İçim Simitle İçim Şef İçim Fit İçim Light