Ak Gıda | Yönetim

17. Altın Örümcek Ödülleri
ALİ SÖZEN

İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi, İşletme Mühendisliği Bölümü’nde aldığım lisans eğitiminin ardından Amerika Birleşik Devletleri Toledo Üniversitesi’nde finans alanında yüksek lisans yaptım. Kariyerime ABD’de MetLife şirketinde başladım. Ardından bir süre Kar Gıda’da ürün müdürü ve Inchcape Retrans’da ticari pazarlama müdürü olarak görev yaptım.

1995 yılında Coca-Cola İçecek’te sırasıyla; kilit müşteri yöneticisi ve Asya satış merkezi müdürü pozisyonlarında çalıştım. Yaşar Holding’de satış ve dağıtımdan sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra Coca-Cola Nijerya’da bölge ticari direktörü görevini yürüttüm. Ardından yine Yaşar Holding Gıda ve İçecek Grubu’nun başkanlığını üstlendim.

Yıldız Holding bünyesine 2011 yılında gıda ve içecek grubu başkan yardımcısı olarak katıldım. 2013 yılının aralık ayından bu yana Grup Lactalis bünyesinde yer alan Ak Gıda’da CEO görevindeyim.

Sağlıklı yaşam ve spora önem veriyorum. Düzenli olarak tenis oynuyor ve kick boks savunma sporuyla ilgileniyorum. İçim Fit ve İçim Kefir Severek ve keyifle tükettiğim iki önemli ürünümüz.

Ali Sözen
ÖMER MURAT GÜMÜŞDAĞ

Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünden mezun olduktan sonra 1998 yılında Pınar Süt firmasında Üretim Mühendisi olarak iş hayatıma başladım. 2000 yılında Ak Gıda Ailesine katıldım ve 19 yıl boyunca üretimin farklı pozisyonlarında görev aldım. 2007 yılında Karaman Üretim Tesisi’nin açılmasıyla burada üretim tesisi yöneticisi olarak görevlendirildim. 2012 yılında tekrar Sakarya (Pamukova) Üretim Tesisi’ne dönerek Üretim Müdürlüğü, Üretim Direktörlüğü ve Fabrika Direktörlüğü pozisyonlarında bulundum.

2019 Ağustos ayında Grup Lactalis Güney Afrika Endüstriyel Direktörlüğü görevine atandım. 10 aylık yurt dışı deneyimi, farklı bir organizasyonda tüm fabrikaların yönetiminden, Ülke Kalite ve Yatırım birimlerinden sorumlu olarak çalışmak çok büyük bir deneyimdi. Haziran 2020 itibariyle ise Ak Gıda’da Ülke Kalite Direktörlüğü görevini yürütmekteyim.

Bahçe işleriyle uğraşmaktan keyif alıyorum. Sakarya (Pamukova) Üretim Tesisimizin yakınında küçük bir bahçem var ve yoğun bir iş gününden sonra burada vakit geçirmek benim için büyük bir mutluluk ve huzur kaynağı. Hem doğayı ve hem de doğada gezmeyi, vakit geçirmeyi seviyorum.

Ürettiğimiz birbirinden lezzeti ürünlerimiz içinde favorim ise İçim Labne’dir.

Ömer Murat Gümüşdağ
SELİN DORA FALAY

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü’nde aldığım lisans eğitiminin ardından İngiltere’de Sunderland Üniversitesi’nde işletme üzerine yüksek lisans (MBA) yaptım.

Sagra Holding’de 1998 yılında başladığım kariyerime, Eti şirketler grubunda ürün müdürü ve Pepsi şirketinde marka müdürü olarak devam ettim. Ardından 2007 yılında katıldığım Unilever’de uzun bir dönem ev temizliği ve deterjan kategorilerinde NAMETRUB bölgesinden sorumlu kategori/pazarlama müdürü rollerinde görev aldım. Son olarak ev temizliği kategorisinde kıdemli global pazarlama müdürü olarak çalıştım. Daha sonrasında ise Sütaş şirketinde pazarlama direktörlüğünü üstlendim.

Nisan 2019’da pazarlama alanındaki tecrübemi süt ve süt ürünleri sektörüyle harmanlayarak Ak Gıda bünyesinde hayata geçirmek üzere pazarlama direktörü olarak ekibe katıldım. Ekibimle birlikte şirketimizin ve markalarımızın pazar payı kazanarak büyümesi hedefi doğrultusunda, pazarlama ve iletişim stratejilerinin gerçekleştirilmesinden sorumluyum.

İyi beslenme ve spora önem veriyorum. Yoğun iş temposunun ardından kendime zaman ayırdığımda doğada yürüyüş yapmaktan keyif alıyorum, düzenli olarak pilates yapıyorum ve squash oynuyorum. Bunun yanı sıra moda, sinema, seyahat ve briç ilgi alanlarım arasında. Tüm hayvanları çok önemsiyor, özellikle köpeklere karşı ayrı bir sevgi besliyorum.

Ürünlerimizden en çok İçim Fit, İçim Kefir ve İçim Rahat Laktozsuz sütü tercih ediyorum.

Selin Dora Falay
İLHAN OĞUZ

Trakya Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümü mezunuyum, sonrasında yine aynı üniversitede aynı bölüm üzerine yüksek lisans yaptım. Sonrasında ise Anadolu Üniversitesinde AÖF işletme okudum. Bugüne kadar sırasıyla Tikveşli Süt Fab. A.Ş.’de üretim mühendisi, şefi ve müdürü olarak 1985 ile 1996 yıllarında çalıştım.

1996 – 2001 yılları arasında, Türkiye Danone’de üretim müdürü, projeler müdürü ve üretim tesisi müdürü olarak çalıştım. Sonrasında Ak Gıda’da üretim şefi, üretim müdürü, işletme müdürü ve üretim direktörü pozisyonlarında görev aldım. 2012 yılına kadar proje ve yatırım direktörü olarak çalışmaya devam ettim ve 2 yıl süre ile proje ve arge direktörü pozisyonunda görev aldım. 2014 yılı itibariyle ise hala çalışmakta olduğum endüstriyel direktör pozisyonunda görev almaya devam ediyorum.

Yoğun iş tempomdan vakit buldukça; balık tutmaktan, kültürel geziler yapmaktan, belgesel izlemekten, doğa yürüyüşleri yapmaktan ve yüzmekten keyif alıyorum.

İçim Labne, İçim Kaşar, İçim Ayran, İçim Kaymaklı Yoğurt, İçim Süzme Peynir, İçim Organik Süt, İçim Tereyağı ve İçim Kaymak dolabımdan hiç eksik olmayan en sevdiğim İçim ürünleri.

İlhan Oğuz
SAİT UÇMAN

Beykent Üniversitesi Matematik Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü burslu olarak tamamladım. Daha sonra Amerika’da Quinnipiac University’de işletme üzerine yüksek lisans (MBA) yaptım. Amerika’da Finansal Analist olarak 2 yıl çalıştıktan sonra Türkiye’ye geri döndüm ve Mondelez International’da Finansal Planlama İş Ortağı olarak işe başladım. Sırasıyla finansal planlama, finansal raporlama görevlerinde bulunduktan sonra Dubai’de, Doğu Avrupa ve Orta Doğu’dan sorumlu Finansal Planlama Müdürü olarak göreve atandım. 1 yıl sonra Türkiye’ye geri döndüm ve Doğu Avrupa ve Orta Doğu’dan sorumlu Endüstriyel Kontrolör olarak çalışmaya başladım. Ak Gıda’ya 2017 ekim ayında Yönetim Kontrol Direktörü olarak katılmadan önce GlaxoSmithKline’da Tüketici Sağlığı Biriminde Finans Direktörü rolüne vekalet ediyordum.

Grup Lactalis’ten gelen bilgi birikim ile lokal yönetimin çok iyi bir sinerji ile harmanlandığını düşünüyorum. Yönetim Kontrol Direktörü olarak, bu güçlü ve proaktif yönetimin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyorum. Yelkencilik ve su sporları ile ilgileniyorum. Ürünlerimiz arasındaki favorim ise İçim Fit Kahveli.

Sait Uçman
ERKAN GÜNGÖR

Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden mezun oldum, ardından aynı bölümde yüksek lisans eğitimimi tamamladım. 22 yılı aşkın süredir İnsan Kaynakları alanında çalışıyorum. 12 yıl Alarko’da çalıştıktan sonra, Coca-Cola İçecek’in Uluslararası Operasyonlar bölümünde, Ortadoğu, Orta Asya ve Pakistan’dan (toplam 9 ülkeden) sorumlu İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak görev yaptım. Ardından Yıldız Holding Gıda Grubunda İnsan Kaynakları Grup Direktörü olarak, Türkiye, Romanya, Mısır, Suudi Arabistan, Pakistan ve Kazakistan’daki 16 farklı şirketin insan kaynakları süreçlerine liderlik ettim. 2015 yılından beri Ak Gıda’da İnsan Kaynakları Direktörü olarak çalışıyorum.

Lisans ve yüksek lisans eğitimlerimin yansıra, İstanbul Üniversitesi İnsan Kaynakları Programı, Falconburry HR Executives' Mini MBA gibi insan kaynakları ile ilgili çeşitli eğitim ve programlara katıldım. İlgi alanlarımın başında, makro ekonomi, yetenek yönetimi, liderlik gelişimi ve kültürel farklılıkların yönetimi konuları geliyor. Kendimi, öğrenmeye ve yeniliklere açık biri olarak tarif ediyorum. Motor sporları ve dünya mutfağından lezzetler ile yakından ilgilenirim. Ürettiğimiz ürünler arasında en favori ürünümüz, bana her daim serinlik veren İçim Ayran.

Ak Gıda’daki işimin en sevdiğim yanı, her görüşe ve her fikre değer vermemiz ve hızlı karar alarak bunları aynı hızla hayata geçirmemizdir.

Erkan Güngör
TOLGA HİSARLIOĞLU

Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Ak Gıda’dan önce Procter & Gamble’ın Türkiye, Orta Doğu ve Afrika organizasyonlarında gıda, temizlik, sağlık gibi kategorilerde farklı satış ve ticari pazarlama görevleri aldım. 2015 yılından beri Ak Gıda'da Ticaret Direktörü olarak çalışmaktayım. Ak Gıda ve Grup Lactalis’in insanlara faydalı ürünler sağlayan lider organizasyonun bir parçası olmaktan gurur duyuyorum.

Tolga Hisarlıoğlu
LEVENT ÖZCAN

Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Danone Tikveşli firmasında 8 sene boyunca Satınalma departmanının tüm birimlerinde çalıştım. Bu arada Boğaziçi Üniversitesi’nde Executive MBA eğitimimi tamamladım. Daha sonra gazlı içecek sektörüne adım atarak Coca-Cola İçecek şirketinde 5 sene boyunca Türkiye, Ortadoğu, Orta Asya ve Pakistan bölgelerinin Stratejik Satınalma sorumluluğunu üstlendim. Bu süreçte farklı kültürlerle çalışmak çok büyük bir keyif oldu ve vizyonumun gelişmesine katkı sağladı. 2017 yılında Ak Gıda’da Satınalma Direktörü olarak görevime başladım. 2019-2021 yılları arasında Ak Gıda’daki görevime ek olarak, Lactalis Afrika ve Orta Doğu Bölge Satınalma Direktörlüğü görevini de yürüttüm. Mart 2021’den bu yana Ak Gıda Tedarik Zinciri Direktörlüğü görevini yürütüyorum.

Ekibim ile birlikte şirketimizin sürdürülebilir büyüme ve tüketicilerimize en kaliteli ve lezzetli ürünleri en taze şekilde sunma hedefi doğrultusunda şirketin talep planlama, üretim planlama, nakliye, depolar ve müşteri hizmetleri süreçlerinden sorumluyum.

Ak Gıda son derece çevik ve hızlı bir şirket. Şartların çok hızlı değiştiği günümüz dünyasında böyle bir şirkette çalışmak ve çalışma arkadaşlarım ile bu değişimi yaşamak çok keyifli.

Doğa ile iç içe olmayı seviyorum; bisiklete binmek, kayak yapmak ve mağaracılık hobilerim arasında. En çok İçim Dolcia Çikolatalı ve İçim Rahat Laktozsuz sütü tercih ediyorum.

Levent Özcan
RECEP ATEŞ

Trakya Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Aynı üniversitede yüksek lisans yapmış olup akabinde Sakarya Üniversitesinde MBA programını bitirdim. İş hayatıma Tikveşli Sanayi’de başladım. 1998 yılında Danone firmasının Tikveşli’yi satınalması ile üretim şefi olarak çalışmaya devam ettim. 2001 yılı Eylül ayından itibaren Ak Gıda’da çalışmaktayım. Üretim mühendisi, üretim şefi, lokasyon üretim tesisi müdürlüğü pozisyonlarında çalıştıktan sonra 2014 yılı mart ayından bu yana Süt Alım direktörü olarak çalışmaktayım. Sektörün en büyük firmasında çalışmaktan büyük keyif almaktayım. Grup Lactalis süreci ile beraber global deneyimler ve tecrübeler ile oldukça dinamik bir ortamda iş süreçlerimizi geliştirmeyi hedefliyoruz.

Futbol oynamayı, yürüyüş yapmayı ve yüzmeyi seviyorum. Ürettiğimiz ürünlerden İçim Ayran ve İçim Fit çikolatalı severek tükettiğim favori ürünlerimdir.

Recep Ateş
EMRE TERZİ

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 4 yıl Ernst & Young şirketinde bağımsız denetim yaptım. Daha sonra Sabancı Holding finansal planlama ve analiz bölümünde enerji şirketlerinden sorumlu analist ve yatırımcı ilişkileri sorumlusu olarak çalıştım. Ardından sırasıyla Yıldız Holding’de iç denetim yöneticisi ve finans yöneticisi rollerinde görev aldıktan sonra, Ülker Romanya fabrikasında Mali İşlerden Sorumlu Grup Müdürü olarak görev yaptım. Ak Gıda bünyesine katıldığım 2016 yılından bu yana çeşitli finans rollerini üstlendim. 2021 yılından itibaren Ak Gıda Mali İşler Direktörlüğü görevini sürdürüyorum.

Ak Gıda, uzun yıllar çalıştığım FMCG sektöründe gördüğüm en hızlı şirket. Kendi enerjisine sahip olan, her günü hareketli ve bir o kadar da motive edici bir organizasyon. Her anında büyük bir motivasyonla çalıştığım bir kurum olduğunu söyleyebilirim.

Kitap okumak ve kütüphane oluşturmak, ilkokul yıllarımdan bu yana en büyük hobim. Bunun dışında her fırsatta sporun birçok alanını yapmaya, seyahat etmeye ve yabancı kültürleri öğrenmeye devam ediyorum. Ayrıca 25 yıldır sıkı bir Formula 1 takipçisiyim.  En sevdiğim ürünlerimiz Président Gouda, İçim Ayran ve İçim Rahat laktozsuz süt.

Emre Terzi
MEHMET BELGEN

FMV Işık Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunuyum. Kariyerime Yazılım Geliştirme Mühendisi olarak başlayıp, daha sonra Mynet şirketinde uzun yıllar çeşitli pozisyonlarda bilgi teknolojileri alanında çalıştım. Ardından İyzico ödeme ve elektronik para hizmetleri şirketinde Altyapı, Sistem, Network, Güvenlik, Yazılım ve Big Data Müdürü olarak görev aldıktan sonra 2017 yılı itibarıyla Ak Gıda bünyesine katıldım. Ak Gıda’da son olarak Dijital ve Bilgi Teknolojileri Direktörlüğü görevini sürdürüyorum.

Ak Gıda ve Grup Lactalis kültüründe başarının anahtarının; yenilikçi düşünceye, çalışanlara verilen değer ile teknolojileri üreten, geliştiren ve kullanan insan kaynağı olduğuna inanıyorum. 

Düzenli olarak kickbox yapmayı ve fırsat buldukça basketbol oynamayı seviyorum. Ürünlerimiz arasında favorilerim; İçim Fit ile Gouda, Cheddar ve Kaşar çeşitlerinden oluşan Président peynirlerimiz.

Mehmet Belgen
DEFNE BALİ

Galatasaray Lisesi'nden mezun olduktan sonra lisansımı Boğaziçi Üniversitesi Tarih bölümünde tamamladım. Kanal D'de haber muhabiri olarak başlayan basın maceram boyunca 2000-2005 yılları arasında CNNTürk'te ekonomi muhabirliği yaparak ekonomi ve finans konularında uzmanlık kazandım. Basındaki sekiz yıllık deneyimimin ardından Global Hill&Knowlton'da Medya Direktörü olarak halkla ilişkiler sektörüne geçiş yaptım. Daha sonra Turkcell'in Kurumsal İletişim departmanı bünyesinde Finansal ve Uluslararası Basın İlişkileri Müdürü olarak görev aldım. Ardından Borusan Holding'de Kurumsal İletişim Birim Müdürü, HSBC Türkiye'nin Kurumsal İletişim fonksiyonunda Kıdemli Müdür ve SCC İletişim bünyesinde İletişim Danışmanı sorumluluklarını üstlendim.

Ak Gıda'da Kurumsal İletişim Müdürü olarak görev yapıyorum. Şirketimizin çevik ve yenilikçi yaklaşımı doğrultusunda iletişim stratejisinin kurgulanıp uygulanmasından büyük keyif ve heyecan duyuyorum.

Bulduğum her fırsatta ormanda ve Boğaz'da uzun yürüyüşler yapıyorum. Doğa ve hayvanlarla iç içe olduğum zamanlar çok mutlu oluyorum. Başta kedimiz Milu olmak üzere bütün kediler favorim. Temel yelken eğitimi alarak kapıldığım yelken tutkumu biraz daha uzmanlaşarak sürdürebilmeyi hedefliyorum.

Ürünlerimizden İçim Kefir, İçim Rahat ve İçim Labne en beğendiklerim. Artık iddialı olmaya başladığım San Sebastian cheesecake yorumumun ana malzemesi olarak favorim İçim Taze Peynir.

Defne Bali
RAKAMLARLA AK GIDA

Türkiye’nin en geniş coğrafyasından süt toplayan Ak Gıda, her damla sütü, 3 farklı kalite noktasında 16 ayrı testten geçirerek onay süreçlerinin tamamlanmasının ardından üretim tesislerinde işleme alıyor...

DETAYLI BİLGİ
GRUP LACTALIS

Lactalis Grubu 1933 yılında André Besnier tarafından kuruldu. İlk aşamada sınırlı sayıda Kamember Peyniri elle üretilmekteydi. 1967’de yıllık süt üretimi 110 milyon litreye ulaştı, 1976’da Çalışan sayısı 2000 oldu. Şu an dünyanın en büyük 15. gıda şirketi olma özelliğine sahiptir.

DETAYLI BİLGİ
İçim İçim Rahat İçim İçimino İçim Dolcia İçim Simitle İçim Şef İçim Fit İçim Light